196738_724مراسم تشییع «توران میرهادی» درحالی صبح امروز برگزار شد که در ابتدای این مراسم مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران در سخنانی گفت: «صفای باطن توران میرهادی و دغدغه‌ای که نسبت به کودکان داشتند، نوعی رفتار معصومانه کودکانه را در او بازتاب می‌داد. خیلی از کسانی که در این جمع هستند، افتخارشان همکاری با اوست. او در سال‌های دور به یاد برادر بزرگش بنیاد آموزشی را بنا نهاد و تجربیات مدرسه فرهاد را نوشت.»
عضو شورای شهر تهران همچنین افزود: میرهادی فضای گفت‌وگوی کودکان ایران و جهان را ایجاد کرد و این کاری است ماندنی. ما نمی‌توانیم در جهان، ایرانِ سرافرازی داشته باشیم بدون اینکه با جهانیان در تعامل باشیم. او این مهم را دامن زد. کار ماندگار دیگر ایشان در حوزه فرهنگ‌نامه‌نویسی برای کودکان و نوجوانان بود، اگرچه که او نتیجه نهایی این کار را ندید، اما بنیاد استواری گذاشت که کودکان تا متخصصان از آن بهره می‌برند.
وی تاکید کرد: توران میرهادی در میان ما نیست با همه روح معصومانه و حس کودکانه‌ای که در رفتار و فضای باطنش داشت. این نظام خلقت است، ولی خاطرات بزرگ او مانده است؛ نه‌ تنها خوبی‌هایش. خاطرات بزرگ و تجربیات بزرگ او که راه‌های نرفته را رفت و رازهای ناگشوده را گشود و بارِ سنگینی را بر دوش همه آنان که دلسوز آموزش‌وپرورش، تعلیم و تربیت و کودکان و نوجوانان این سرزمین هستند، گذاشت. فعالیت او نیازمند پایداری و استمرار است و باید هر روز یادگارهایش تجدید شوند.
عضو شورای شهر تهران در پایان به جامعه فرهنگی، نویسندگان، تصویرگران و همه کسانی که در حوزه کودک و نوجوان کار می‌کنند، تسلیت گفت.
به گزارش ایسنا، در این مراسم همچنین «نوش‌آفرین انصاری»، دبیر شورای کتاب کودک گفت: متولیان آموزش‌وپرورشِ ما احترامی به خودی‌ها نمی‌گذارند و به پژوهش در این زمینه توجه نمی‌کنند. نگاه آنان کم‌عمق و شگفت‌انگیز به غرب است. آنها میرهادی‌ها، سهراب‌ها، یمینی‌شریفی‌ها را نمی‌بینند و الگوی خود را در جای دیگری جست‌وجو می‌کنند.
وی در ابتدای سخنرانی خود با ابراز تسلیت به خانواده مدرسه، فرهنگنامه کودکان و نوجوانان، خانه کتابدار و خانواده بزرگ شورای کتاب کودک گفت: میرهادی سجایای اخلاقی زیادی داشت که من نمی‌خواهم به هیچ‌کدام از آنها بپردازم. او شخصیتی توانمند و محققی پژوهشگر بود. همه می‌دانند که ایشان کتاب‌های بسیاری را نوشته است. کتاب «مادر و خاطرات پنجاه سال زندگی در ایران» و سه‌گانه «مدرسه فرهاد» از این کتاب‌هاست. او مقالات بسیاری که او برای فرهنگ‌نامه به یادگار گذاشته است.
در مورد سه‌گانه «مدرسه فرهاد» آنچه مهم است «جست‌وجو در راه‌های تعلیم و تربیت» است که کمتر خوانده شده و آنچه مربوط به کودکستان و کتابخانه بوده بیشتر خوانده شده؛ ولی چرا جست‌وجوی کمتر؟چون متولیان آموزش‌وپرورش ما به خودی احترام نمی‌گذارند و به پژوهش‌های سرزمینی توجهی ندارند. نگاه آنان کم‌عمق و شتابزده به غرب است. بنابراین میرهادی‌ها، سهراب‌ها، یمینی‌شریفی‌ها را نمی‌بینند و الگوی خود را در جای دیگری جست‌وجو می‌کنند.
دبیر شورای کتاب کودک گفت: اگر از توران سوال شود که چه آرزویی دارد، به طور یقین خواهد گفت صلح، آرامش و امنیت برای همه فرزندان این سرزمین، برون‌راندن رقابت‌ها از دل‌ها، خانواده‌ها، مدارس و نظام آموزش‌وپرورش، به پایان رساندن ویرایش اول فرهنگ‌نامه کودکان و نوجوانان. ما برای فرهنگ‌نامه نیازمند جایی بزرگتر و امکانات مالی هستیم، بنابراین از همه کسانی که به آرمان‌های این عزیز احترام می‌گذارند پیغام می‌فرستیم که در کنار شورا و برای شورا باشند و برای تحقق آرزوهای توران میرهادی بکوشند.
در مراسم تشییع جنازه توران میرهادی که از فعالان حیطه فرهنگ در حوزه کودکان و نوجوانان بود افرادی چون هوشنگ مرادی کرمانی، مصطفی رحماندوست، شهرام اقبال‌زاده، محسن هجری، جواد محقق، طاهره ایبد، حمیدرضا شاه‌آبادی و… به عنوان چهره‌های شاخص ادبیات کودک و نوجوان حضور داشتند.
پیکر توران میرهادی با پایان این مراسم و در شرایطی که حاضران سرود «ما برای آنکه ایران خانه خوبان شود» از سروده‌های نادر ابراهیمی با صدای محمد نوری را همخوانی می‌کردند، به سمت امامزاده عبدالله در شهرری برای آرامش ابدی منتقل شد.

 

منبع: ایسنا

۰